رفتن به محتوای اصلی
شرکت گروه فناوران ایرمان انرژی
02166565004
پیاده‌روی خیابان‌ها به زودی با پنل خورشیدی پوشانده می‌شود

پیاده‌روی خیابان‌ها به زودی با پنل خورشیدی پوشانده می‌شود

محققان اسکاتلند کاشی‌هایی مقاوم در برابر آب و قدم‌های عابران پیاده ساخته اند که با به کاربردن آن‌ها در کف خیابان می‌توان انرژی خورشیدی را به برق تبدیل کرد.
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، می‌توان به زودی پیاده روی خیابان‌ها را با پنل‌های خورشیدی پوشاند و به این ترتیب با استفاده از انرژی خورشید برق مورد نیاز شهر‌ها را تامین کرد.

این رویای دانشمندان دانشگاه گلاگسو کالدونین اسکاتلند است که هم اکنون مشغول کار روی کاشی‌هایی هستند که انرژی خورشید را به برق تبدیل می‌کند. «عظیم گووید» محقق ارشد این پژوهش و گروهش بودجه‌ای ۱۰۰ هزار دلاری از برگزار کنندگان جام جهانی ۲۰۲۲ قطر دریافت کرده اند.

به گفته آنان این کاشی‌ها به اندازه‌ای سخت هستند که بتوانند تردد عابران را تحمل کنند. از سوی دیگر آن‌ها ضد آب خواهند بود تا در آب وهوای بارانی آسیب نبینند. در روز‌های آفتابی هر کاشی می‌تواند ۲۰۰ وات انرژی و در روز‌های ابری ۱۵۰ وات به ازای هر مترمربع تولید کند.

هم اکنون این گروه مطالعات اولیه را در استادیوم الشمال قطر انجام داده اند و تصمیم دارند نمونه اولیه کاشی‌های مذکور را در یکی از محل‌های برگزاری مسابقات جام جهانی یا منطقه‌ای خارج از استادیوم به کارگیرند که تماشاچیان در آنجا برای مشاهده فوتبال در صفحات نمایشگر عظیم جمع می‌شوند.

علاوه بر آن قرار است سیستم خنک سازی نوین این کاشی‌ها در شرایط سخت و دمای ۸۰ درجه سانتیگراد نیز مورد آزمایش قرار گیرد. درهمین راستا قرار است قبل از به کارگیری آن‌ها در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در منطقه از شمال آفریقا و خاورمیانه که آب وهوای گرمتری دارند نیز آزمایش شوند.

البته به گفته گووید هزینه تولید این کاشی‌ها دو برابر نمونه‌های عادی است، اما قابلیت تولید انرژی هزینه‌های نصب را جبران می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا