رفتن به محتوای اصلی
شرکت گروه فناوران ایرمان انرژی
02166565004

طراحی، ساخت و نصب سیستم سرمایش خورشیدی توسط محققان ایرانی

عضو هیات علمی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی از طراحی، ساخت و نصب سیستم سرمایش خورشیدی خبر داد.

دکتر حمید سلیمانی‌ مهر اظهار کرد:  با استفاده از یک بشقابک به قطر دو متر، یک ردیاب و جاذب توانستیم انرژی خورشید را به سرمایش تبدیل کنیم.
وی با بیان اینکه از مزیت‌های این سیستم سرمایش خورشیدی می‌توان به ثابت بودن جاذب آن اشاره کرد، افزود: انرژی خورشید در این سیستم پس از جذب توسط جاذب، سبب گرم شدن روغن موجود در سیکل روغن طراحی شده می‌ شود و در نهایت این حرارت توسط سیستمی جذبی به سرمایش تبدیل خواهد شد.
سلیمانی‌ مهر با بیان اینکه این طرح در حال حاضر در مرحله نیمه صنعتی است، اظهار کرد: ازجمله اهداف ما در طراحی این سیستم، تأمین انرژی سرمایشی کل واحد در آینده همچنین کمک به تأمین انرژی سرمایشی در کشور از طریق انرژی خورشیدی است و می خواهیم پایان نامه‌های بیشتری در این حوزه تعریف کنیم.
این پژوهش در قالب پایان ‌نامه محمد فاطمی از دانشجویان واحد علوم و تحقیقات به راهنمایی دکتر حمید سلیمانی مهر و دکتر شهرام اعتمادی و مشاوره مهندس نادر دیزجی صورت گرفته است.
عضو هیات علمی واحد علوم و تحقیقات درباره اهمیت این پژوهش اظهار کرد: امروزه در دنیا موضوع انرژی‌های تجدیدپذیر به دلیل معضلاتی نظیر آلودگی‌های زیست محیطی ناشی از سوخت‌های فسیلی، اهمیت زیادی دارد.
وی خاطرنشان کرد: ایران از لحاظ انرژی خورشیدی از ظرفیت بالایی برخوردار است؛ به نحوی که در طول سال 300 روز آفتابی در ایران وجود دارد.
سلیمانی ‌مهر با بیان اینکه در دنیا از انرژی خورشیدی به دو صورت فتوولتاییک و حرارتی استفاده می‌ شود، افزود: فتوولتاییک راندمان بسیار کمتری نسبت به روش حرارتی دارد؛ به نحوی که در بهترین حالت تنها 18 درصد راندمان دارد، درحالی که در حوزه تبدیل انرژی خورشیدی به صورت حرارتی این راندمان بالای 70 درصد است.
وی با اشاره به اینکه در حوزه فناوری ساخت سیستم‌های حرارتی در دنیا فعالیت زیادی صورت نگرفته است، ادامه داد: با توجه به اینکه تابش خورشید در ایران برای استفاده از انرژی آن به صورت حرارتی بسیار مناسب است، بکارگیری این روش بهترین شکل استفاده از انرژی خورشیدی است.

منبع: خبرگزاری دانا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا