رفتن به محتوای اصلی
شرکت گروه فناوران ایرمان انرژی
02166565004
سلول¬های خورشیدی CIGS

سلول¬های خورشیدی CIGS

در حال حاضر، اکثر سلول­ها و پنل­های خورشیدی موجود در بازار از جنس سلول­های خورشیدی نسل اول یا همان سلول­های سیلیکونی بلوری هستند. فناوری سلول­های خورشیدی سیلیکونی به دهه 1970 میلادی باز می‌گردد و این سلول­ها توانسته­ اند جای خود را به عنوان ابزاری مناسب جهت تبدیل انرژی پاک خورشیدی به انرژی الکتریکی در جوامع مختلف پیدا کنند. با این حال، سلول­های نسل اول دارای مشکلاتی هستند. در نسل دوم سلول­های خورشیدی که از آن­ها با نام سلول­های خورشیدی لایه نازک یاد می­شود، سعی شده است تا مشکلات سلول­های نسل اول مرتفع گردد.

از جمله مشکلات سلول­های خورشیدی سیلیکونی بلوری می­توان به ابعاد و وزن زیاد آن­ها اشاره نمود. سیلیکون بلوری به دلیل ماهیت کریستالی خود، جاذب خوبی برای نور خورشید محسوب نمی ­شود و به همین سبب، ضخامت زیادی از آن باید به کار رود تا بتواند میزان مناسبی از نور خورشید را جهت فرایند فوتوولتائیک جذب کند. این ضخامت زیاد باعث سنگین شدن پنل­های خورشیدی از جنس سیلیکون می­ شود که در کاربردهای عملی چالش برانگیز است. از دیگر مشکلات سلول­های سیلیکونی، ادواتی هستند که برای حفاظت از آن­ها به کار می­روند. برای مثلا، به دلیل واکنش سیلیکون با گرد و غبار، جهت حفاظت از پنل­های سیلیکونی روی سطح آن محافظی از جنس شیشه قرار می­دهند که این محافظ نیز به نوبه خود، علاوه بر سنگین­ کردن پنل، امکان شکستن و ایجاد آسیب های فیزیکی را نیز در آن به وجود می­ آورد. در جوانب سلول­های سیلیکونی نیز از قاب­های آلومینیومی استفاده می­شود که هزینه­ بر بوده و در هنگام نصب پنل، با مشکلاتی همراه است. معایب دیگر سلول­های خورشیدی سیلیکونی این است که در هوای ابری یا تحت سایه عملکرد خوبی نداشته و خاموش می­شوند.

سلول­های نسل دوم سعی می­کنند تا با استفاده از مواد جدید، علاوه بر کاهش قیمت پنل­های خورشیدی، مشکلات پنل­های سیلیکونی را نیز از بین ببرند. از مهمترین سلول­های خورشیدی نسل دوم می­توان به خانواده I–III–VI2 اشاره نمود که مهمترین آن­ها سلول­های CIGS هستند. همان طور که از نام آن­ها بر می ­آید، این خانواده سلول­های خورشیدی از عناصر گروه­های I، III و VI2 جدول تناوبی تشکیل شده ­اند. این ترکیب عناصر چند ویژگی­ فوق­ العاده دارند که برای کاربردهای فوتوولتائیک عالی هستند. از جمله خواص این مواد، ضریب جذب اپتیکی بالا (105) است. به عبارت دیگر، این مواد می ­توانند در ضخامت­های بسیار کم، تمام نور خورشید را جذب کنند به نحوی که تنها ضخامت 100 تا 300 نانومتری از این مواد برای ساخت سلول­ خورشیدی مناسب می­باشد. از دیگر ویژگی های این دسته از سلول­های خورشیدی این است که با تغییر نسبت خود مواد و بدون آلایش اضافی می­توان نیمرساناهای نوع n یا p تولید کرد به این معنی که فرایند ساخت این سلول­ها به تعداد مراحل کمتری از سلول­های سیلیکونی نیاز دارد. همچنین، این مواد می­توانند گاف انرژی بین 1.05 تا 3.47 الکترون­ ولت را پوشش دهند که در ساخت سلول­های خورشیدی دست طراح را باز می­ گذارد.

همان­طور که گفته شد، سلول­های خورشیدی CIGS بسیار نازک هستند. ضخامت ناچیز این سلول­ها این قابلیت را به وجود می­ آورد که روی انواع زیرلایه­ های مختلف ساخته شوند. یعنی می­توان سلول­های CIGS را به صورت منعطف و حتی روی پلاستیک ساخت. قابلیت انعطاف پذیری این سلول­ها، درهای جدیدی از کاربرد سلول­های خورشیدی را برای بشر باز می­کند. برای مثال می­­توان پنل­های خورشیدی را لوله کرد و همراه خود حمل نمود! یکی دیگر از ویژگی­های پنل­های منعطف لایه نازک این است که بر خلاف پنل­های سیلیکونی برای نصب، به تجهیزات خاصی احتیاج ندارند و می­توان با چسب دو طرفه آن­ها را به سطح مورد نظر چسباند. شکل این سلول­ها بر خلاف سلول­های سیلیکونی تعداد سلول­های استانداردی دارند، ثابت نبوده و می­توان آن­ها را برای کاربردهای مختلف و در ابعاد مختلف برید و استفاده نمود. یکی دیگر از مزایای سلول­های CIGS این است که عملکرد این سلول­ها در زیر سایه و حتی در هوای ابری نیز مطلوب می­باشد. نقطه ضعف سلول­های CIGS این است که به دلیل استفاده از عنصر گالیم در ساختار این سلول­، قیمت آن اندکی بیشتر از سلول­های سیلیکونی موجود است. با این وجود، از مزایایی که برای آن گفته شد، نمی­توان چشم پوشی نمود. به طور کلی، استفاده از پنل­های خورشیدی CIGS در مناطق شهری و حتی در مناطقی که روزهای ابری آن زیاد است، بسیار به صرفه­ تر از سلول­های سیلیکونی بوده و می­توان انتظار داشت که به زودی شاهد رشد استفاده از این سلول­ها در اطراف خود باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا